دوشنبه، 30 دی 1398

تیم اثربخش یعنی چه؟

تیم اثربخش یعنی چه؟


وقتی از کار تیمی صحبت می‌کنیم، معمولا اثربخشی تیم مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه شود و خوب است که با این مفهوم آشنا شوید. 

وقتی از کار تیمی صحبت می‌کنیم، معمولا اثربخشی تیم مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه شود و خوب است که با این مفهوم آشنا شوید. اثربخشی یک تیم در سه مولفه خلاصه می‌شود:

  •  اثربخشی کاری: منظور، میزان موفقیت تیم در دستیابی به اهداف مرتبط با وظایف‌شان است؛ یعنی چه؟ یعنی اینکه مثلا تیم استارت‌آپی شما تصمیم گرفته است که ۴۰ مصاحبه طی دو هفته برای درک مسئله‌ای (Problem) که قرار است ایده استارت‌آپی آن‌ها، آن را حل کند، انجام دهد؛ بعد از دو هفته، چقدر این هدف محقق شده است؟ آیا اعضا وظیفه خود را به‌درستی انجام داده‌اند یا خیر؟
  •  کامیابی اعضای تیم: منظور از این عبارت، این است که میزان رضایت اعضا، به‌واسطه حضور در این تیم چقدر است؟ آیا نسبت فشار کاری با توان آن‌ها تناسب دارد؟ رشد و پیشرفت هر یک از اعضا به‌طور جداگانه در تیم به چه صورت است؟
  •  پایداری تیمی: رضایت اعضای تیم نسبت به یگدیگر چقدر است؟ چقدر به یکدیگر وابستگی دارند و علاقه‌مند هستند که در کنار یکدیگر کار کنند؟

به‌طور کلی توجه به اثربخشی کاری، شادابی و موفقیت اعضا و پایداری تیم، مهم‌ترین عواملی است که شما باید به‌عنوان یک موسس استارت‌آپ و یا عضو یک تیم استارت‌آپی، از آن‌ها مطلع باشید.
به‌منظور اثربخش کردن عملکرد تیم استارت‌آپی، هر یک از اعضای تیم باید به‌صورت فعال بر روی هدف‌هایشان تمرکز کنند و به‌طور منظم راه‌های دستیابی به این اهداف و روش‌های تیم برای کارکردن گروهی را مرور کنند؛ یک موسس، در این زمینه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. یادتان باشد که همواره فیدبک‌های لازم را در زمینه اهدافی که قرار است به آن‌ها در مسیر رشد استارت‌آپ‌تان دست یابید را با تیم‌تان مرور کنید و به آن‌ها بازخورد بدهید و از آن‌ها بازخوردهای مناسب را نیز دریافت کنید. از طرفی شما باید در راستای بالابردن سطح سلامتی و شادابی اعضای تیم نسبت به روش‌های پشتیبانی اعضا، چگونگی حل تضادها و درگیری‌ها و فضای کلی تیم از نظر اجتماعی، آگاهی‌های لازم را کسب کنید.
به‌واسطه عواملی که مطرح کردیم، مناسب‌ترین تیم‌ها، تیم‌هایی هستند که اثربخشی بالایی دارند، سلامت روانی تیم خوب است و پایداری تیم، یک پایداری بلندمدت است؛ این‌ها ویژگی‌های یک تیم استارت‌آپی موفق و چابک است. در نوشته‌های بعدی به تکنیک‌هایی کاربردی در زمینه ارتقای توانمندی‌های کار تیمی و افزایش اثربخشی در تیم‌های استارت‌آپی اشاره خواهیم کرد.
یادتان باشد که آگاهی از مفاهیم پایه‌ای کار تیمی، اولین قدم در بروز رفتار کار تیمی است و شما امروز با خواندن این مقاله، اولین گام در این زمینه را طی کردید. 

مطالب مشابه

محتوای مناسب تولید و در رسانه مناسب منتشر کنید!

آنچه باعث ماندگاری و موفقیت برندهای مشهور جهان می‌شود، این نکته است که این برندها توانسته‌اند مخاطبان مورد نظر خود..

من‌و‌تو چطور ما شویم؟

تیم ‌کاری، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که استارت‌آپ‌ها با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند؛ اهمیت تیم کاری به قدری بالاست..

۵ نکته ای که برای گرفتن ارتقای شغلی باید بدانید

افراد برای ارتقای جایگاه شغلی خود نیاز دارند از اصول خاصی پیروی کنند...

شش نکته طلایی برای اینکه حقوق بیشتری دریافت کنید

شک نکنید حقوقی که اکنون دریافت می‌کنید بر آینده‌ی شغلی شما تأثیر خواهد گذاشت. کارشناسان مالی معتقدند حقوق فعلی یک..

سه روش شگفت‌ انگیز برای دو برابر کردن میزان فروش

باید توجه داشت که دو برابر کردن میزان فروش‌ از طریق دو برابر شدن میزان فروش متوسط، نسبت به سایر روش‌ها آسان‌تر است...

0 نظر

شما در این باره چه فکری می کنید؟