پنجشنبه، 1 آبان 1399

اینفوگرافیک تأثیر یادگیری زبان خارجی روی مغز

اینفوگرافیک تأثیر یادگیری زبان خارجی روی مغز


شاید یکی از مهمترین چیزهایی که چندان به آن پرداخته نشده، زبان باشد. هنوز سن زیادی از ما نگذشته بود که سعی کردیم بفهمیم دیگران چگونه با لب‌ها و زبانشان بازی می‌کنند تا ما هم آن‌ها را تقلید کنیم. شاید می‌دانستیم که با این روش راحت‌تر می‌توانیم خواسته‌هایمان را مطرح کنیم! البته چندان هم در اشتباه نبودیم. کافیست یک لحظه تصور کنید که زبان مادریمان را بلد نبودیم. دیگر حتی نمی‌توانستیم کوچکترین نیازهای خود را به دیگران بفهمیم. حتی دیگر خبری از فلسفه، ریاضیات، سیاست و حتی تمدن نبود.

به این دلیل که حرف از یادگیری زبان در کودکی شد، شاید جالب باشد که بدانید به نظر بسیاری از متفکران مانند نوام چامسکی، انسان در کودکی زبان را نمی‌آموزد بلکه فرامی‌گیرد. یعنی اینکه کودک با زبان مادری به دنیا می‌آید و محیط پیرامون تنها نقش محرک را برای یادگیری زبان ایفا می‌کند.

مساله زبان آنقدر با اهمیت بوده که از قدیم متفکران زیادی عمر خود را صرف آن کرده‌اند. تمام تلاش‌ها برای فهم مساله زبان منجر به تولد نظریه زبانشناسی شده است. نظریه‌ای که در آن زبان به تفکر ربط داده می‌شود. بر طبق این نظریه زبان‌های مختلف بر روی نگاه ما به دنیا اثر می‌گذارند. مثلا در بعضی زبان‌ها کلمات بیشتری برای توصیف رنگ‌ها و حتی احساسات وجود دارد. این یعنی اینکه اهالی آن زبان با مساله رنگ یا احساس به گونه‌ای متفاوت درگیر بوده‌اند. در خیلی از زبان‌ها واژه‌هایی برای بیان احساسات وجود دارد که در زبان فارسی واژه‌ای برای بیان آن‌ها وجود ندارد. برای پدیده‌های طبیعی هم به همین صورت است. مثلا شاید مردم مناطق گرمسیر کشور تنها واژه برف را بشناسند. اما مردم مناطق سردسیر کشورمان برای توصیف آن برفک‌های سفیدی که به آرامی از آسمان می‌افتند، چندین واژه ابداع کرده باشند. برای اینکه با اهمیت زبان و رابطه آن با تفکر کمی آشنایی پیدا کنید، اینفوگرافیک زیر را مطالعه کنید.

 

مطالب مشابه

اپلیکیشن جی بورد گوگل حالا به محض نوشتن متن آن را به زبان دلخواه شما ترجمه می کند

نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن کیبورد جی‌بورد حالا قابلیت‌های ترجمه‌ی متن را با روشی بسیار کاربردی در اختیار کاربران قرار..

فیلم جدید اصغر فرهادی اواسط سال آینده مقابل دوربین می‌رود

اصغر فرهادی کارگردان فیلم برنده اسکار فروشنده، از شهریور سال آینده فیلم جدید خود را در اسپانیا کلید خواهد زد...

هوش مصنوعی چیست؟

شرکت‌های بزرگ فناوری تمرکز خود را به پیشرفت هوش مصنوعی معطوف کرده‌اند. اما‌ آیا روزی خواهد رسید که رایانه‌ها به..

سه اشتباه در بکارگیری زبان بدن که شما را غیرحرفه ای جلوه می دهد

آیا تا بحال به این اندیشیده اید که ممکن است بدون آنکه متوجه شوید کاری انجام دهید که سایرین از آن برداشتی اشتباه..

از سیلیکون‌ولی تا هرمز؛ وقتی سیب نیم‌خورده صادر می‌شود

چند روز پیش یکی از دوستانم در گروهی تلگرامی در انتقاد به کسانی که در مکالمات روزمره زیاد از کلمات خارجی استفاده..

0 نظر

شما در این باره چه فکری می کنید؟