سه شنبه، 13 خرداد 1399

استارت آپ بخریم یا خودمان کسب و کار جدید راه بیاندازیم؟

استارت آپ بخریم یا خودمان کسب و کار جدید راه بیاندازیم؟


خرید یک کسب‌ و کار که دارای رشد پایدار است، بسیار بهتر از ایجاد کسب‌ و کار جدید با آینده نامعلوم است. این مدل تأثیر بالایی در آینده کسب‌ و کار دارد.

یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های شغلی که می‌توانید داشته باشید این است که بخواهید کارمند شخص دیگری باشید یا برای خودتان کار کنید. نباید خودتان را گول بزنید؛ اگر می‌خواهید برای خودتان کار کنید، به این معنا نیست که کسب‌وکار و شرکت خودتان را راه‌اندازی کنید. رسیدن به ایده خوب و داشتن پول کافی برای کارآفرین یک‌شبه شدن، آسان نیست. افراد زیادی هستند که می‌خواهند کارآفرین شوند یا فکر می‌کنند که می‌خواهند کارآفرین شوند. ولی نمی‌دانند که از کجا شروع کنند.

آیا تا به حال به یک راه حل سوم فکر کرده‌اید؟ یک کسب‌وکار را بخرید و رئیس خودتان باشید! این مدل کسب‌وکار «کارآفرینی از طریق خرید یک شرکت» (Acquisition) نام دارد و سال‌ها است در دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. به‌عنوان مثال، خرید یک کسب‌وکار توانسته است باعث گسترش شرکت ایجنت بتا (Agent Beta) شود. اگر این شرکت این کار را نمی‌کرد، می‌بایست به رشد کم قانع می‌شد. همین شرکت از طریق خرید یک کسب‌وکار دیگر به نام فلیپا (Flippa) توانست در سبد خدمات خود تنوع ایجاد کند.

مدیران هوشمند‌، به دنبال شرکت‌هایی هستند که رشد کرده‌اند و سودده هستند. این نوع کسب‌وکار دارای درآمد پایدار است. کسب و کار پایدار، کسب‌وکاری است که بانک‌ها و سرمایه‌گذاران به آن علاقه دارند و ریسک بسیار کمی برای سرمایه‌گذاری دارد که باعث جذاب بودن آن می‌شود.

چه چیز باعث پایداری کسب‌وکار می شود؟

مشتریان وفادار باعث پایداری یک کسب‌وکار می‌شوند. مشتری که بتواند خریدهای مجدد داشته باشد، برای ادامه حیات یک شرکت بسیار حیاتی است. توسعه سریع پایگاه مشتریان ضامن ادامه رشد کسب و کار نیست. بنابراین صاحبان کسب‌وکار نباید با این مسئله گمراه شوند. برای خرید یک کسب‌وکار باید به دنبال شرکت‌هایی بود که هسته‌ای از مشتریان وفادار دارند که همیشه محصولات و خدمات آن‌ها را خریداری می‌کنند. ولی آیا مشتریان همیشه ثابت هستند یا تغییر هم می‌کنند؟ تغییرات دوره‌ای در پایگاه مشتریان نشانه این است که کسب و کار نتوانسته بازار خاص خود را پیدا کند. در نتیجه پول، زمان و منابع به دنبال پیدا کردن مشتری خاص هدر رفته است.

رشد آرام بهتر است یا رشد سریع؟

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد، مدل رشد آرام است. چون وقتی که شما وارد یک کسب‌وکار جدید می‌شوید، تمایل ندارید وارد بحران‌هایی مثل موجودی انبار بالا، مشکلات سرویس مشتریان، حمل و نقل، انبارداری، آموزش و مشکلاتی از این قبیل شوید که نتیجه رشد بالا است. البته فکر نکنید باید برای خرید، به سراغ یک شرکت سطح پایین بروید که احتمالا هیچ‌گونه پایگاه مشتری در آینده نخواهد داشت.

یکی از مشاوران خبره در زمینه خرید کسب‌وکار می‌گوید: «به دنبال خرید شرکتی باشید که طی سالیان گذشته رشد پایداری داشته است و محصول یا خدمت آن شرکت در سال‌های آتی، تقاضای پایداری از جانب مشتری داشته باشد.» تأسیس یک شرکت، ریسک خیلی بزرگی است و ساعت‌ها کار مدام می‌طلبد. شما بدون هیچ پولی شروع می‌کنید و می‌بایست به دنبال مشتری باشید که کسب‌وکارتان رشد کند. شما هیچ پایگاه مشتری ندارید و باید از صفر شروع کنید. کارمندان آموزش‌دیده و باتجربه ندارید که به شما سرنخ بدهند و کارهای مهم شما را انجام دهند. ولی خرید یک شرکت پایدار، به این معنی است که باید جزئیات کوچکی را تغییر دهید تا به سبک دلخواهتان تبدیل شود و بانک‌ها بتوانند با طیب خاطر، اعتبارات بانکی را به شرکت شما سرازیر کنند.

مطالب مشابه

۶ حقیقت تلخ درباره راه اندازی کسب و کار جدید

راه‌اندازی کسب‌وکار جدید یکی از هیجان‌انگیزترین و در عین حال سخت‌ترین کارها است؛ اما زمانی که با آمادگی کامل آن را..

۹ عادت اشتباه که برای موفقیت در سال ۲۰۱۷ باید ترک کنید

قصد داریم به عادات و رفتارهای اشتباهی که ممکن است پیشرفت کارآفرینان و موقعیت کسب‌وکارشان را به چالش بکشند، نگاهی..

۵ مانع روانشناختی که موفقیت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند

موانع فراوانی برای موفق شدن یک فرد در کسب‌وکارش مطرح است ولی ۵ مورد از آن‌ها مهم‌تر هستند...

۷ اصل طلایی موفقیت و خوشبختی

گاهی اوقات در زندگی به‌شدت احساس ناامیدی می‌کنیم. دلیل بسیاری از این ناامیدی‌های زندگی، این است که به‌جای اینکه از..

بررسی عواملی که مانع سوددهی کسب و کار می شوند

برخی از عوامل کلیدی در دنیای تجارت وجود دارند که مانع رونق گرفتن کسب‌ و کار می‌شوند...

0 نظر

شما در این باره چه فکری می کنید؟