چهارشنبه، 30 مهر 1399

استخدام ربات‌ها در ژاپن به عنوان نیروی کار

استخدام ربات‌ها در ژاپن به عنوان نیروی کار


شرکت‌های ژاپنی به دلیل کاهش روزافزون نیروی کار به استخدام ربات‌ روی آورده‌اند.

با کاهش نیروی کار در ژاپن، شرکت‌ها به استخدام ربات‌ روی آورده‌اند. وظایفی که به این ربات‌ها محول خواهد شد، بسیار گسترده‌ هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت و تولید،‌ حفاری و حمل خاک و سرویس‌دهی در هتل‌ها اشاره کرد.

نتیجه‌ی حاصل از نظرسنجی بانکی در ژاپن حاکی از آن است که شرکت‌ها در حال معرفی ربات‌ها هستند و امید دارند که میزان سرمایه‌گذاری‌ در این صنعت تا ۱۷.۵٪ افزایش پیدا کند؛ یعنی بالاترین میزانی که تاکنون به ثبت رسیده است.

هنوز کاملاً روشن نیست به چه میزان روی اتوماسیون صنایع سرمایه‌گذاری شده است، بااین‌حال دولت ژاپن اعلام کرده بخش بیشتری از آن صرف افزایش بهره‌وری شده است؛ سود بسیاری از شرکت‌های روبات‌سازی ژاپنی نیز در ماه ژانویه تا ماه مارس، پس از مدت‌زمان نسبتا زیادی افزایش یافته است.

اگر در شرایط کنونی که ژاپن با مسئله‌ی افزایش سن و کاهش جمعیت روبه‌رو است، این سرمایه‌گذاری‌ها به ثمر بنشینند؛ می‌توانند روزنه‌ی امیدی برای این کشور بگشایند.

مسیری که ژاپن برای مقابله با مشکل افزایش سن و کاهش نیروی کار در این کشور پیش‌ گرفته است، می‌تواند درس مهمی برای دیگر کشورها باشد؛ چراکه جوامعی چون کره‌ی جنوبی و چین نیز در سال‌های آینده با این مشکل روبه‌رو خواهند شد.

یوشیکو هاشیموتو، عضوِ بخش ساخت ربات کمپانی کاوازاکی می‌گوید:

بیش از ۹۰ درصد شرکت‌های ژاپنی، کوچک و متوسط هستند؛ اما بیشتر این شرکت‌ها از ربات‌ها استفاده نمی‌کنند و ما در تلاشیم تا با تولید محصولات و نرم‌افزارهای گوناگون این شرکت‌ها را در بازار هدف خود بگنجانیم.

 

بر اساس گزارش کمپانی کاوازاکی ربات‌های دودست ۱۷۰ سانتی‌متری بسیار پرفروش هستند؛ چراکه در بسیاری از صنایع از جمله الکترونیک، تولید مواد غذایی و تولید دارو کاربرد زیادی دارند.

هتل هِن نا که در نزدیکی دیزنی لند توکیو واقع‌شده است، از ۱۴۰ نوع ربات و هوش مصنوعی برای سرویس‌دهی به این هتل ۱۰۰ اتاقه استفاده می‌کند که برای مدیریت این ربات‌ها تنها به دو یا سه اپراتور نیاز دارد.

در هر اتاق این هتل یک ربات تخم‌مرغی شکل به نام تاپیا قرار دارد که در واقع یک دستیار شخصی است که می‌تواند حالات مختلف صورت افراد را شناسایی و به دستورات صوتی آن‌ها پاسخ دهد. تاپیا می‌تواند هر روز صبح شما را بیدار کند، به برنامه‌های شما رسیدگی کند و تمام وسایلی که به اینترنت متصل هستند مانند دستگاه تهویه‌ی مطبوع و تلویزیون را برای شما کنترل کند. این هتل همچنین ربات‌هایی برای حمل بار و جمع‌آوری زباله دارد.

مطالب مشابه

به ازای ورود هر ربات به بازار کار، ۶ شغل از دست می‌رود

بر اساس یک مطالعه‌ی جدید از سوی اداره‌ی ملی تحقیقات اقتصادی که تأثیر اتوماسیون بر بازار کار را بررسی می‌کند، ورود..

بیل گیتس: آسیب بیوتروریسم در صورت وقوع بسیار بزرگ خواهد بود

بیل گیتس پنجشنبه‌ی گذشته طی سخنان خود در مجمع جهانی اقتصاد داووس، از دولت‌ها و مؤسسات خصوصی خواست برای مقابله با..

فاکسکان و شارپ ۸ میلیارد دلار برای ساخت LCD در آمریکا سرمایه گذاری می‌کنند

فاکسکان و شارپ در نظر دارند کارخانه‌ای برای تولید پنل‌های LCD در خاک آمریکا با سرمایه‌گذاری ۸ میلیارد دلاری احداث..

سازنده‌ی آیفون کارمندانش را اخراج می‌کند

شرکت تایوانی «فاکس‌کان» (FoxConn) که گوشی‌‌های آیفون اپل را تولید می‌کند، قصد دارد تغییرات بزرگی در خط تولید این..

معاون وزیر ارتباطات: تلاش دولت برای کاهش شکاف دیجیتالی با دنیا

معاون وزیر ارتباطات از سرمایه‌گذاری میلیاردی و تلاش‌های دولت برای کاهش شکاف دیجیتالی ایران با دنیا خبر داد...

1 نظر
  • sanam

    0

    جالب بود ممنون

شما در این باره چه فکری می کنید؟