سه شنبه، 12 فروردین 1399

پیشرفت ۴ درصدی در پروژه‌ های علم و فناوری بیش از برنامه؛ جوابیه شورای عتف به مناظره

پیشرفت ۴ درصدی در پروژه‌ های علم و فناوری بیش از برنامه؛ جوابیه شورای عتف به مناظره


شورای عتف در پاسخ به مباحث مطرح‌شده در مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری، رشد پروژه‌ها را ۴ درصد بیش از برنامه دانست.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در پاسخ به نظرات مطرح‌شده درباره‌ی علم و فناوری و تشکیل جلسات شورای عتف، در مناظره‌ی دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، جوابیه فرستاد.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با بیان فعال بودن مناطق ویژه علم و فناوری (کریدور) و پیشرفت ۴۰۰ درصدی پروژه‌ها بیشتر از پیش‌بینی‌ها، به شبهات و شایعات مطرح‌شده از طرف برخی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مناظره‌ی دوم پاسخ داد.

جوابیه‌ی صادرشده از سوی دبیرخانه‌ی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) به شرح زیر است:

در دولت یازدهم یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های علم و فناوری کشور که مناطق ویژه علم و فناوری (کریدور) نام دارد، در ۵ استان کشور شامل اصفهان، خراسان رضوی، یزد، آذربایجان شرقی و بوشهر این مناطق ایجادشده، استقرار یافته و فعالیت می‌کند. این مناطق توسط شورای عالی عتف که تحت ریاست مستقیم رئیس جمهور محترم فعالیت دارد ایجاد شده است و یکی از نهادهای مهم در کشورهای پیشرفته بوده که تضمین‌کننده ارتقاء اقتصاد، اشتغال و فناوری در این کشورها بوده است و در دنیای پیشرفته اکوسیستم کارآفرینی، تولید فناورانه و تقویت اقتصاد را مهیا می‌نماید.

نه‌تنها طرح‌های کلان ملی متوقف نشده‌اند بلکه در این دولت ارزیابی، ساماندهی و هدفمند شده‌اند و مهم‌تر از همه با اقدامات انجام‌شده در این دولت برای تعدادی از این طرح‌ها متقاضی و مشتری پیدا شده است؛ زیرا طبق قانون یک شرط اصلی وجود متقاضی و مشتری برای این طرح‌ها بوده است. (هم‌اکنون ۳۴ طرح کلان ملی در حال انجام است)

میزان پیشرفت این طرح‌ها چهار درصد بیشتر از پیش‌بینی انجام‌شده بر اساس بودجه تخصیص داده شده است.

در دولت یازدهم شش بار جلسه شورای عالی عتف با حضور ۱۲ عضو کابینه و سایر مقامات ارشد نظام تشکیل شده است و همچنین حداقل هر ماه یک‌بار جلسات کمسیون دائمی‌ شورای عتف با حضور معاونان تمامی‌ وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های عضو تشکیل شده است.

در این جلسات مقررات و آیین‌نامه‌های مهمی‌ همچون شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی عتف، شیوه‌نامه نظارت و ارزیابی علم و فناوری کشور، برنامه آینده‌پژوهی کشور، تصویب مقررات هزینه کرد پژوهش و فناوری در تمامی‌ دستگاه‌های دولتی و عمومی‌ و تصویب در مجلس شورای اسلامی‌ و موارد مهم دیگری تصویب و در دستگاه‌های تابعه دولت در حال اجرا می‌باشد.

نظام ارزیابی و ثبت فعالیت‌های علمی‌ پژوهشی کشور و نظارت بر هزینه کرد برای پژوهش در تمامی‌ دستگاه‌های دولتی و نیمه‌دولتی (ثبت در سامانه ملی سمات) و گزارش آن به مجلس شورای اسلامی‌ در این دولت به شکل منظم و مدون انجام شده است و سامانه‌های مهمی‌ همچون سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) به‌منظور ارتباط بین متقاضیان پژوهش و پژوهشگران توسط شورای عالی عتف راه‌اندازی شده است.

مطالب مشابه

فرصت‌ های فضای مجازی بیشتر از تهدیدها است؛ جوابیه وزارت ارتباطات به مناظره

وزارت ارتباطات نسبت به مباحث مطرح‌شده در مناظره انتخابات ریاست جمهوری در مورد فضای مجازی واکنش نشان داد. ..

ممنوعیت کنترل کاربران در پیام رسان ها؛ مکاتبات اداری در پیام رسان های خارجی ممنوع شد

شورای عالی فضای مجازی کنترل کاربران ایرانی در پیام‌رسان‌ها توسط هر فرد حقیقی و حقوقی را ممنوع کرد...

فاز سوم شبکه ملی اطلاعات پس از انتخابات راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات با توجه به نزدیکی روز جهانی ارتباطات و روز انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرد که فاز سوم شبکه ملی..

پیام رسان ها باید از کجا مجوز بگیرند؟

بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی فضای مجازی، پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی باید از برخی سازمان‌ها همچون وزارت ارتباطات..

سیم کارت های بدون هویت قطع می‌شوند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، صحبت‌هایی را در خصوص عاقبت سیم کارت های بدون هویت بیان کرد. به گفته‌ی محمود..

0 نظر

شما در این باره چه فکری می کنید؟